History for 2005 Feb 12th to Feb 13th
Results | Video | News | Photos | Blogs |
---|
History for 2005 Feb 12th to Feb 13th
Invited groups |
2005USA Cross Country Championships 2005 Results - USA Cross Country Championships - Official Website
Published by
Results - Open Men's 12 km
TEAM
ID# PLACE SCORE FINISHER TIME AFFILIATION
22 1 Dathan Ritzenhein, 22, Boulder, CO 36:59.9 Nike
21 2 Jorge Torres, 24, Boulder, CO 37:14.2 Reebok
37 3 Tim Broe, 27, Ann Arbor, MI 37:27.0 adidas
594 4 Matt Withrow, 19, Madison, WI 37:32.4
54 5 Jason Lehmkuhle, 27, St. Paul, MN 37:33.5 Asics
319 6 1 Ian Dobson, 23, Stanford, CA 37:34.4 The Farm Team, Inc.
312 7 2 Paul Kezes, 25, Eugene, OR 37:40.8 Team XO
78 8 Matthew Gabrielson, 26, Apple Valley, MN 37:54.1 Reebok
598 9 Joe Driscoll, 25, Lenoir, NC 38:11.1 Zap Fitness
460 10 Peter Gilmore, 27, Menlo Park, CA 38:15.9
314 11 3 Max King, 24, Bend, OR 38:16.2 Team XO
64 12 Dave Davis, 26, Portland, OR 38:18.3 Nike
334 13 4 Steve Sundell, 22, Moutain View, CA 38:20.8 The Farm Team, Inc.
38 14 5 Josh Eberly, 24, Rochester, MI 38:30.3 Hansons-Brooks D P A
384 15 Fernando Cabada, 22, Bristol, VA 38:38.1 Virginia Intermont Co
614 16 Justin Young, 25, Boulder, CO 38:45.6 Nike
580 17 Austin Vigil, 23, Ft Collins, CO 38:47.4
423 18 Fasil Bizuneh, 24, Marina, CA 38:48.0 Big Sur DistanceProj
36 19 Ian Connor, 25, Lenoir, NC 38:58.2 Nike
68 20 Chad Johnson, 28, Minneapolis, MN 39:00.0 Nike
323 21 6 Sean Graham, 24, Redwood City, CA 39:02.2 The Farm Team, Inc.
588 22 Lyle Weese, 25, Bozeman, MT 39:07.2
52 23 Chris Lundstrom, 28, San Francisco, CA 39:09.3 adidas
542 24 Austin Ramos, 20, Fair Oaks, CA 39:13.8
208 25 7 Trent Briney, 26, Rochester Hills, MI 39:15.3 Hansons-Brooks D P A
563 26 Mark Stallings, 24, Atglen, PA 39:15.7
215 27 8 Ben Rosario, 25, Rochester, MI 39:22.0 Hansons-Brooks D P B
213 28 9 Luke Humphrey, 23, Rochester Hills, MI 39:24.7 Hansons-Brooks D P B
404 29 Matt Thull, 30, Milwaukee, WI 39:37.5 Wisconsin Runner RT
309 30 10 Patrick Fuller, 39, Eugene, OR 39:38.6 Team XO
403 31 Corey Stelljes, 24, Madison, WI 39:39.8 Wisconsin Runner RT
365 32 Jonathan Clemens, 30, San Diego, CA 39:45.0 U.S. Navy
225 33 Kevin Koeper, 26, Arcadia, CA 39:49.2 Nike Team Run LA
207 34 11 Nick Allen, 23, Rochester, MI 39:56.6 Hansons-Brooks D P A
385 35 Mikhail Sayenko, 20, Seattle, WA 39:57.0 Univ of Washington
216 36 12 Derek Tate, 25, Rochester Hills, MI 40:04.3 Hansons-Brooks D P B
565 37 Mark Stenbeck, 26, Littleton, CO 40:06.4
188 38 Brian Crowl, 23, Boise, ID 40:07.8 Eastside TC
514 39 William Michel, 24, Ft. Collins, CO 40:09.8
210 40 13 Nick Cordes, 25, Rochester Hills, MI 40:12.6 Hansons-Brooks D P B
328 41 14 James Nielsen, 25, Palo Alto, CA 40:25.6 The Farm Team, Inc.
101 42 Sergio Reyes, 23, Los Osos, CA 40:33.4 Aggie Running Club
212 43 15 Eric Hartmark, 26, Rochester Hills, MI 40:37.0 Hansons-Brooks D P A
600 44 Kyle King, 23, Lenoir, NC 40:40.0 Zap Fitness
352 45 Ryan Kirkpatrick, 26, Boulder, CO 40:46.0 U.S. Army
227 46 Justin Patananan, 24, Palmdale, CA 40:51.1 Nike Team Run LA
87 47 Jeff Jonaitis, 23, Chicago, IL 40:51.8 UniversalSole-Reebok
121 48 Oscar Ponce, 27, Boston, MA 40:52.5 Boston Athletic Assn
310 49 16 Tim Julian, 34, Ashland, OR 41:00.5 Team XO
596 50 Joey Zins, 25, Tallahassee, FL 41:01.7
405 51 Tim Willcox, 26, Madison, WI 41:03.1 Wisconsin Runner RT
88 52 Chris Siemers, 24, Chicago, IL 41:04.7 UniversalSole-Reebok
219 53 Brian Kostock, 22, Santa Ynez, CA 41:07.2 Humboldt State
351 54 Scott Goff, 28, Boulder, CO 41:19.5 U.S. Army
515 55 Sean Mick, 28, Glassboro, NJ 41:21.9
343 56 Levi Severson, 24, Belmont, MA 41:25.5 U.S. Air Force
59 57 Daniel Wilson, 25, Lenoir, NC 41:32.7 Asics
610 58 Billy Edwards, 27, Virginia Beach, VA 41:42.5 U.S. Marine Corps
138 59 Damian Baldovino, 38, Lakeview, OR 41:48.5 Bowerman AC
433 60 Liam Collins, 34, Leavenworth, KS 41:56.0 U.S. Army
353 61 Teddy Mitchell, 32, Albuquerque, NM 41:56.9 U.S. Army
377 62 John Mentzer, 28, Newport, RI 42:09.9 U.S. Navy
338 63 Mark Cucuzzella, 38, Denver, CO 42:16.2 U.S. Air Force
513 64 Dave Messenheimer, 24, Seattle, WA 42:22.5
612 65 Cody Waite, 20, Firth, NE 42:26.7
358 66 Jeremy Brown, 24, Coronado, CA 42:33.5 U.S. Marine Corps
340 67 Michael Mann, 36, Hampton, VA 42:36.2 U.S. Air Force
355 68 Nathan Pennington, 28, Fort Carson, CO 42:44.3 U.S. Army
620 69 17 Destry Johnson, 26, Eugene, OR 42:50.7 Team XO
548 70 Sampson Sage, 23, Durango, CO 42:55.5
488 71 Dan Kahn, 25, Durham, NC 43:14.1
341 72 Todd Moenster, 28, Abilene, TX 43:26.5 U.S. Air Force
509 73 Matt Mckeehan, 21, Anaheim, CA 43:29.6
368 74 Timothy Fahey, 31, Corpus Christi, TX 43:31.0 U.S. Navy
360 75 Alexander Hetherington, 37, Stafford, VA 43:32.7 U.S. Marine Corps
347 76 Mike Wasson, 39, Monument, CO 43:51.6 U.S. Air Force
339 77 Travis Deutman, 24, Niceville, FL 43:56.2 U.S. Air Force
288 78 Paul Curran, 29, Portland, OR 44:20.3 Team Red Lizard
362 79 Chad Walton, 34, Twentynine Palms, CA 44:33.0
569 80 Tim Tapply, 29, San Diego, CA 44:51.7 U.S. Marine Corps
486 81 Richard Jennings, 28, San Clemente, CA 45:04.4
382 82 William Swick, 30, Chula Vista, CA 45:48.7 U.S. Navy
371 83 Richard Hayes, 33, Chesapeake, VA 46:36.9 U.S. Navy
590 84 Don Wesley, 34, Bremerton, WA 49:12.3
Team Scores
1. The Farm Team, Inc. Score = 25
319 1 Ian Dobson, 23, Stanford, CA 37:34.4
334 4 Steve Sundell, 22, Moutain View, CA 38:20.8
323 6 Sean Graham, 24, Redwood City, CA 39:02.2
328 14 James Nielsen, 25, Palo Alto, CA 40:25.6
Total Time = 2:35:22.8
2. Team XO Score = 31
312 2 Paul Kezes, 25, Eugene, OR 37:40.8
314 3 Max King, 24, Bend, OR 38:16.2
309 10 Patrick Fuller, 39, Eugene, OR 39:38.6
310 16 Tim Julian, 34, Ashland, OR 41:00.5
620 17 Destry Johnson, 26, Eugene, OR 42:50.7
Total Time = 2:36:36.0
3. Hansons-Brooks D P A Score = 38
38 5 Josh Eberly, 24, Rochester, MI 38:30.3
208 7 Trent Briney, 26, Rochester Hills, MI 39:15.3
207 11 Nick Allen, 23, Rochester, MI 39:56.6
212 15 Eric Hartmark, 26, Rochester Hills, MI 40:37.0
Total Time = 2:38:19.0
4. Hansons-Brooks D P B Score = 42
215 8 Ben Rosario, 25, Rochester, MI 39:22.0
213 9 Luke Humphrey, 23, Rochester Hills, MI 39:24.7
216 12 Derek Tate, 25, Rochester Hills, MI 40:04.3
210 13 Nick Cordes, 25, Rochester Hills, MI 40:12.6
Total Time = 2:39:03.5
Results - Open Women's 8 km
TEAM
ID# PLACE SCORE FINISHER TIME AFFILIATION
1 1 Colleen De Reuck, 40, Boulder, CO 27:24.0 Nike
3 2 Jennifer Rhines, 30, Ardmore, PA 27:44.7 adidas
82 3 Blake Russell, 29, Marina, CA 27:54.0 Reebok
15 4 Katherine Newberry, 26, Williamsburg, VA 28:01.2
2 5 Katie McGregor, 27, Saint Louis Park, MN 28:04.3 Reebok
13 6 Lauren Fleshman, 23, Palo Alto, CA 28:11.0 Nike
16 7 Renee Metivier, 23, Boulder, CO 28:32.0 Univ of Colorado
576 8 Laura Turner, 25, Provo, UT 28:37.4 Brigham Young U
557 9 Chelsea Smith, 20, Provo, UT 28:39.1 Brigham Young U
7 10 Sabrina Monroe, 24, Rochester Hills, MI 28:41.0 Hansons-Brooks DistPr
57 11 Kelly Strong, 26, Seattle, WA 28:56.6 Asics
263 12 Erika Aklufi, 28, Santa Monica, CA 28:59.1 See Jane Run
401 13 Jennifer Crain, 37, Milwaukee, WI 29:03.5 Wisconsin Runner RT
525 14 Patricia Nervo, 27, Salem, VA 29:08.2
98 15 Lucinda Hull, 23, Raleigh, NC 29:15.9 Adidas Raleigh TC
316 16 Liz Wilson, 36, Eugene, OR 29:34.2 Team XO
408 17 Samia Akbar, 23, Herndon, VA 29:49.9
10 18 Dana Coons, 26, Burnsville, MN 29:52.5 adidas
6 19 Jeanne Hennessy, 27, Boulder, CO 29:58.3 Nike
75 20 Melissa Cook, 25, Flower Mound, TX 30:00.6 Reebok
221 21 Megan Daly, 26, Palo Alto, CA 30:03.0 Impala Racing Team
265 22 Kirsten O'Hara, 39, Palos Verdes Esta, CA 30:09.2 See Jane Run
118 23 Kasie Enman, 25, Huntington, VT 30:12.2 Boston Athletic Assn
62 24 Molly Austin, 25, Boulder, CO 30:25.7 Nike
231 25 Maria Magdalena Sandova, 23, Los Alamos, NM 30:31.9 University of Oregon
605 26 Debra Thornhill, 24, Blowing Rock, NC 30:37.0 Zap Fitness
424 27 AnnMarie Brooks-Schwabe, 26, Fort Carson, CO 30:39.2
333 28 Erin Sullivan, 23, Palo Alto, CA 30:40.6 The Farm Team, Inc.
124 29 Colleen Stroud, 31, Denver, CO 30:42.0 Boulder Road Runners
252 30 Brianna Torres, 24, Phoenix, AZ 30:48.1 Run Az
261 31 Catherine Guiney, 24, Boulder, CO 30:51.0 Running RepublicBldr
451 32 Kristen Fryburg, 24, Centerville, OH 30:53.9
421 33 Angela Bestwick, 28, Las Vegas, NV 30:58.0
611 34 Michelle Kelly, 26, Ft. Curson, CO 31:02.2 U.S. Army
447 35 Rachel Evjen, 24, Villa Park, IL 31:05.3
119 36 Mariko Holbrook, 23, Hadley, MA 31:07.3 Boston Athletic Assn
367 37 Kimberly Fagen, 34, San Diego, CA 31:12.8 U.S. Navy
217 38 Melissa White, 23, Rochester Hills, MI 31:21.3 Hansons-Brooks DistPr
474 39 Jinny Hanifan, 22, Waterville, OH 31:36.0
222 40 Stephanie Dueringer, 29, Indianapolis, IN 31:47.5 Indiana Invaders
618 41 Jenifer Compton, 33, Bend, OR 32:09.4
448 42 Jaime Flood, 25, Kings Park, NY 32:29.6 U.S. Air Force
262 43 Trisha Rosenberg, 28, Shoreline, WA 32:36.3 Seattle Running Club
357 44 Renee Vigilante, 26, Clarksville, TN 32:37.2 U.S. Army
425 45 Emily Brzozowski, 25, Savannah, GA 32:43.7 U.S. Army
337 46 Lara Coppinger, 24, El Segundo, CA 33:07.6 U.S. Air Force
551 47 Brenda Schrank, 33, Winchester, VA 33:12.7 U.S. Air Force
366 48 Tara Cook, 24, San Diego, CA 33:15.3 U.S. Navy
579 49 Michelle VanOstrand, 23, Twentynine Palms, CA 33:22.2 U.S. Marine Corps
289 50 Laura Matsen, 22, Portland, WA 33:39.3 Team Red Lizard
431 51 Charlotte Anne Chumlea, 23, Pensacola, FL 33:57.3 U.S. Air Force
373 52 Suzanne Himes, 35, Virginia Beach, VA 34:07.4 U.S. Navy
112 53 Lori Buratto, 34, Spokane Valley, WA 34:22.2 Bloomsday Road RC
116 54 Susan Osborn, 31, Spokane, WA 34:28.3 Bloomsday Road RC
115 55 Marilyn Nielson, 29, Cheney, WA 34:41.6 Bloomsday Road RC
558 56 Tara Smith, 30, Meridian, ID 35:13.0 U.S. Marine Corps
472 57 Jennifer Haney, 26, Colorado Springs, CO 36:05.9 U.S. Air Force
381 58 Patti Stewart-Garbrecht, 43, Orange Park, FL 36:15.7 U.S. Navy
364 59 Cinda Brown, 28, San Diego, CA 37:16.6 U.S. Navy
480 60 Melanie Hevel, 23, Richland, WA 38:05.1
420 61 Ginger Beals, 32, New Bern, NC 39:04.6 U.S. Marine Corps
Team Scores
(no complete teams)
Results - Open Men's 4 km
TEAM
ID# PLACE SCORE FINISHER TIME AFFILIATION
51 1 Tim Broe, 27, Ann Arbor, MI 11:37.8 adidas
66 2 Adam Goucher, 29, Portland, OR 11:39.1 Nike
330 3 1 Donald Sage, 23, Stanford, CA 11:40.7 The Farm Team, Inc.
507 4 Joshua McDougal, 19, Peru, NY 11:41.8 Liberty University
84 5 Jorge Torres, 24, Boulder, CO 11:44.1 Reebok
32 6 Alan Webb, 22, Fairfax, VA 11:48.3 Nike
34 7 Jonathon Riley, 26, Palo Alto, CA 11:53.0 Nike
65 8 Dave Davis, 26, Portland, OR 11:57.2 Nike
79 9 Matthew Gabrielson, 26, Apple Valley, MN 11:59.8 Reebok
28 10 Luke Watson, 24, Minneapolis, MN 12:01.3 adidas
311 11 2 Paul Kezes, 25, Eugene, OR 12:02.4 Team XO
313 12 3 Max King, 24, Bend, OR 12:04.7 Team XO
30 13 Charlie Gruber, 26, Lawrence, KS 12:06.8 Nike
60 14 Matthew Downin, 28, Westwood, NJ 12:08.6 New Balance
27 15 Grant Robison, 26, Whitemore Lake, MI 12:10.6 Reebok
356 16 Sandu Rebencivc, 35, Lafayette, CO 12:11.9 U.S. Army
61 17 Scott McGowan, 24, Missoula, MT 12:13.0 New Balance
321 18 4 Christopher Estwanik, 24, Menlo Park, CA 12:14.0 The Farm Team, Inc.
63 19 Ian Connor, 25, Lenoir, NC 12:15.0 Nike
587 20 Lyle Weese, 25, Bozeman, MT 12:15.7
77 21 Jordan Desilets, 24, Ypsilanti, MI 12:16.1 Reebok
120 22 John Mortimer, 28, Chestnut Hill, MA 12:17.2 Reebok
211 23 Josh Eberly, 24, Rochester, MI 12:17.8 Hansons-Brooks DistPr
117 24 Jason Bialka, 25, Somerville, MA 12:18.5 Boston Athletic Assn
67 25 Chad Johnson, 28, Minneapolis, MN 12:18.9 Nike
415 26 Ryan Bak, 23, Marina, CA 12:19.7 Big Sur DistanceProj
622 27 Jonathan Cardenas, 19, Reno, NV 12:22.5
35 28 Isaiah Festa, 24, Madison, WI 12:24.0 Wisconsin Runner RT
58 29 Daniel Wilson, 25, Lenoir, NC 12:24.6 Asics
375 30 Aaron Lanzel, 24, Pensacola, FL 12:25.4 U.S. Navy
508 31 Brian McGovern, 23, Chapel Hill, NC 12:25.9
70 32 Steve Slattery, 24, Boulder, CO 12:26.6 Nike
308 33 5 Brayce Forsha, 25, Springfield, OR 12:27.0 Team XO
209 34 Nick Cordes, 25, Rochester Hills, MI 12:27.6 Hansons-Brooks DistPr
511 35 Daniel McLean, 23, Seattle, WA 12:29.7
583 36 Christian Wagner, 19, Madison, WI 12:35.5
601 37 Brian Rosetti, 24, Lenoir, NC 12:39.4 Zap Fitness
599 38 Kyle King, 23, Lenoir, NC 12:40.3 Zap Fitness
187 39 6 Brian Crowl, 23, Boise, ID 12:41.2 Eastside TC
307 40 Mohamud Ige, 16, Littleton, CO 12:41.8 Team XC
455 41 Anthony Gallo, 25, Harpursville, NY 12:42.9
226 42 Justin Patananan, 24, Palmdale, CA 12:43.7 Nike Team Run LA
412 43 Todd Arnold, 22, Westport, WA 12:44.3
190 44 7 Eric Griffiths, 22, Meridian, ID 12:45.5 Eastside TC
426 45 Ronnie Buchanan, 25, Santa Maria, CA 12:48.0
331 46 8 Eric Savoth, 26, Redwood City, CA 12:51.0 The Farm Team, Inc.
192 47 9 Timothy Riley, 23, Boise, ID 12:51.9 Eastside TC
306 48 Aden Ahmed, 17, Littleton, CO 12:52.8 Team XC
372 49 Billy Herman, 27, San Diego, CA 12:53.6 U.S. Navy
326 50 10 Jason Jabaut, 22, Mountain View, CA 12:57.2 The Farm Team, Inc.
282 51 11 Angelo Baca, 24, Puyallup, WA 13:01.0 Sports Warrior TC
191 52 12 Patrick McCurry, 28, Meridian, ID 13:03.4 Eastside TC
193 53 13 Sean Williams, 25, Meridian, ID 13:05.8 Eastside TC
496 54 Brian Lombardo, 27, Amherst, NY 13:09.4
342 55 Jason Schlarb, 26, Belmont, MA 13:10.4 U.S. Air Force
349 56 Joe Borg, 24, Ft. Bliss, TX 13:16.2 U.S. Army
516 57 Sean Mick, 28, Glassboro, NJ 13:16.6
603 58 Vincent Sherry, 24, Blowing Rock, NC 13:18.6 Zap Fitness
534 59 Martin Pennell, 28, Huntington Beach, CA 13:19.4
501 60 Nicholas MacFalls, 31, Redwood City, CA 13:20.7 U.S. Air Force
315 61 14 James Longoria, 29, Eugene, OR 13:22.1 Team XO
378 62 Steven Myers, 30, Gulf Breeze, FL 13:32.6 U.S. Navy
354 63 Sean Nixon, 34, Bend, OR 13:36.8 U.S. Army
350 64 Louis Chapa, 25, Apo, AE 13:41.5 U.S. Army
459 65 Matthew Germain, 22, Haverhill, MA 13:42.7
189 66 Patrick Egelus, 23, Meridian, ID 13:44.4
361 67 Erik Schmidt, 22, Stafford, VA 13:45.8 U.S. Marine Corps
283 68 15 Sheldon Bennally, 19, Shiprock, NM 13:47.8 Sports Warrior TC
552 69 Devan Schulz, 33, Bend, OR 13:49.6
440 70 Michael Delano, 25, Gate City, VA 13:51.8
363 71 Chad Walton, 34, Twentynine Palms, CA 13:52.7 U.S. Marine Corps
383 72 Matthew Thomas, 30, Virginia Beach, VA 13:53.7 U.S. Navy
285 73 16 Theodore Round Face, 26, Mentmore, NM 13:56.6 Sports Warrior TC
359 74 Michael Conover, 35, Oceanside, CA 13:59.3 U.S. Marine Corps
196 75 Christopher Yorges, 39, Eugene, OR 13:59.9 Fibo Track Club
185 76 17 Michael Anderson, 26, Meridian, ID 14:02.9 Eastside TC
498 77 Joe Lopez, 27, Manhattan Beach, CA 14:05.2 U.S. Air Force
619 78 Matthew Tompkins, 29, Mountain View, CA 14:18.2
485 79 Richard Jennings, 28, San Clemente, CA 14:20.5 U.S. Marine Corps
317 80 18 Jay Woodard, 27, Eugene, OR 14:23.1 Team XO
140 81 Steve Woodley, 33, Vancouver, WA 14:24.6 Bowerman AC
86 82 Lance Docken, 37, Edgewood, WA 14:32.2 Saucony
284 83 19 Jason King, 32, Albuquerque, NM 15:17.3 Sports Warrior TC
461 84 Brian Glotzbach, 29, Denver, CO 15:27.2
454 85 Cherif Gacis, 27, San Antonio, TX 15:33.8
445 86 Douglas Drager, 28, Eugene, OR 15:50.7
483 87 Bryan Hunnicutt, 18, Aurora, OR 17:45.5
Team Scores
1. The Farm Team, Inc. Score = 23
330 1 Donald Sage, 23, Stanford, CA 11:40.7
321 4 Christopher Estwanik, 24, Menlo Park, CA 12:14.0
331 8 Eric Savoth, 26, Redwood City, CA 12:51.0
326 10 Jason Jabaut, 22, Mountain View, CA 12:57.2
Total Time = 49:42.9
2. Team XO Score = 24
311 2 Paul Kezes, 25, Eugene, OR 12:02.4
313 3 Max King, 24, Bend, OR 12:04.7
308 5 Brayce Forsha, 25, Springfield, OR 12:27.0
315 14 James Longoria, 29, Eugene, OR 13:22.1
317 18 Jay Woodard, 27, Eugene, OR 14:23.1
Total Time = 49:56.2
3. Eastside TC Score = 34
187 6 Brian Crowl, 23, Boise, ID 12:41.2
190 7 Eric Griffiths, 22, Meridian, ID 12:45.5
192 9 Timothy Riley, 23, Boise, ID 12:51.9
191 12 Patrick McCurry, 28, Meridian, ID 13:03.4
193 13 Sean Williams, 25, Meridian, ID 13:05.8
185 17 Michael Anderson, 26, Meridian, ID 14:02.9
Total Time = 51:22.0
4. Sports Warrior TC Score= 61
282 11 Angelo Baca, 24, Puyallup, WA 13:01.0
283 15 Sheldon Bennally, 19, Shiprock, NM 13:47.8
285 16 Theodore Round Face, 26, Mentmore, NM 13:56.6
284 19 Jason King, 32, Albuquerque, NM 15:17.3
Total Time = 56:02.7
Results - Open Women's 4 km
TEAM
ID# PLACE SCORE FINISHER TIME AFFILIATION
11 1 Shalane Flanagan, 23, Pittsboro, NC 13:24.3 Nike
20 2 Shayne Culpepper, 31, Lafayette, CO 13:27.0 Nike
12 3 Melissa Buttry, 22, Shenandoah, IA 13:29.5 Wartburg College
5 4 Blake Russell, 29, Marina, CA 13:30.0 Reebok
322 5 Lauren Fleshman, 23, Palo Alto, CA 13:30.9 Nike
80 6 Amy Mortimer, 23, West Roxbury, MA 13:38.7 Reebok
56 7 Kelly Strong, 26, Seattle, WA 13:47.8 Asics
53 8 Heather Sagan, 24, Forest, VA 13:51.3 adidas
214 9 Sabrina Monroe, 24, Rochester Hills, MI 13:51.7 Hansons-Brooks DistPr
526 10 Patricia Nervo, 27, Salem, VA 13:58.7
248 11 1 Lisa Galaviz, 25, Gilbert, AZ 14:01.8 Run Az
72 12 Christin Wurth, 24, Springdale, AR 14:04.0 Nike
97 13 Lucinda Hull, 23, Raleigh, NC 14:05.7 Adidas Raleigh TC
546 14 Elissa Riedy, 27, San Leandro, CA 14:09.2
264 15 Erika Aklufi, 28, Santa Monica, CA 14:10.6 See Jane Run
246 16 2 Dawn Cleary, 25, Charlottsville, VA 14:11.3 Run Az
76 17 Jenelle Deatherage, 27, St Louis Park, MN 14:15.6 Reebok
55 18 Carrie Messner, 27, Carbondale, CO 14:27.0 Asics
220 19 Megan Daly, 26, Palo Alto, CA 14:29.3 Impala Racing Team
74 20 Melissa Cook, 25, Flower Mound, TX 14:30.9 Reebok
398 21 Bethany Brewster, 24, Madison, WI 14:34.5 Wisconsin Runner RT
43 22 Lindsey Scherf, 18, Scarsdale, NY 14:38.1 Harvard University
327 23 Eri Macdonald, 24, San Francisco, CA 14:39.3 The Farm Team, Inc.
409 24 Samia Akbar, 23, Herndon, VA 14:40.8
335 25 Janet Westphal, 29, Palo Alto, CA 14:44.9 The Farm Team, Inc.
597 26 Amanda Chase, 23, Lenoir, NC 14:47.4 Zap Fitness
266 27 Linn Schulte-Sasse, 27, Los Angeles, CA 14:48.8 See Jane Run
96 28 Claudin Hull, 23, Raleigh, NC 14:51.9 Adidas Raleigh TC
604 29 Debra Thornhill, 24, Blowing Rock, NC 14:56.4 Zap Fitness
122 30 Carrie Zografos, 25, Boston, MA 15:03.2 Boston Athletic Assn
589 31 Becki Wells, 30, Gladwyne, PA 15:11.4
318 32 Mari Chandler, 28, Redwood City, CA 15:17.0 The Farm Team, Inc.
444 33 Melissa Donais, 21, Bradford, MA 15:21.4
505 34 Alison Mann, 26, Venice, CA 15:27.6
224 35 Lesley Higgins, 24, New York, NY 15:31.7 New York AthleticClub
436 36 Katie Courtwright, 40, Santa Fe, NM 15:35.0
465 37 Shannon Grady, 29, Havertown, PA 15:47.2
245 38 3 Cynthia Atencio, 23, Phoenix, AZ 16:07.3 Run Az
250 39 4 Nikki Simmons, 26, Mesa, AZ 16:36.3 Run Az
567 40 Nicole Stewart, 31, Pendleton, OR 16:44.5
287 41 Amy Sonstein, 35, San Rafael, CA 19:41.8 Tamalpa Runners Inc
Team Scores
1. Run Az Score = 10
248 1 Lisa Galaviz, 25, Gilbert, AZ 14:01.8
246 2 Dawn Cleary, 25, Charlottsville, VA 14:11.3
245 3 Cynthia Atencio, 23, Phoenix, AZ 16:07.3
250 4 Nikki Simmons, 26, Mesa, AZ 16:36.3
Total Time = 1:00:56.4
Results - Masters Men's 8 km
Results: by age division | age-graded
DIV
ID# PLACE PLACE FINISHER TIME AFFILIATION
Men 40-44
506 1 1 M40 Danny Martinez, 42, Alhambra, CA 26:36.0
281 2 2 M40 Brian Pope, 42, Oxford, MS 26:44.5 So Cal Track Club
462 3 3 M40 Daniel Gonzalez, 42, Mountain View, CA 26:49.5
303 4 4 M40 Peter Magill, 43, South Pasadena, CA 26:54.7 Team Runners HighM4
254 5 5 M40 Lance Denning, 43, Boulder, CO 27:07.4 Running RepubBldrM4
302 6 6 M40 Andy DiConti, 42, Monrovia, CA 27:28.1 Team Runners HighM4
197 7 7 M40 Steven Cathcart, 40, Fort Collins, CO 27:46.2 Fort Collins TC
300 10 8 M40 Andrew Atkeson, 43, Los Angeles, CO 27:56.0 Team Runners HighM4
125 11 9 M40 Andrew Ames, 42, Boulder, CO 28:02.0 Boulder Road RunrsM4
304 13 10 M40 David Olds, 43, Los Angeles, CA 28:11.6 Team Runners HighM4
127 15 11 M40 Peter Hegelbach, 40, Boulder, CO 28:26.9 Boulder Road RunrsM4
560 17 12 M40 Brian Spangenberg, 40, Canyon Country, CA 28:41.5
234 18 13 M40 Joseph Dudman, 40, Portland, OR 28:51.1 Oregon TC MastersM4
235 19 14 M40 Jeff Fielding, 44, Mcminnville, OR 28:54.5 Oregon TC MastersM4
239 21 15 M40 Patrick Wagner, 43, Eugene, OR 29:05.1 Oregon TC MastersM4
198 25 16 M40 Robert Bolton, 44, Richland, NY 29:23.9 GeneseeValHarriersM4
103 31 17 M40 Mark Brady, 42, Spokane, WA 29:46.7 Bloomsday RRC M4
550 32 18 M40 Kurt Schaefer, 44, Gig Harbor, WA 29:48.0
104 34 19 M40 Irvin Daratha, 41, Spokane, WA 29:51.0 Bloomsday RRC M4
376 38 20 M40 Loren Masuoka, 42, Port Orchard, WA 30:06.4 U.S. Navy M4
244 39 21 M40 Don Young, 41, Port Townsend, WA 30:14.4 Port Townsend RC
617 40 22 M40 David White-Espin, 43, Seattle, WA 30:18.6
427 44 23 M40 Anthony Cantwell, 43, Ptld, OR 30:25.2
291 45 24 M40 David Hatfield, 40, Portland, OR 30:26.0 Team Red Lizard M4
146 47 25 M40 Kevin Paulk, 44, Portland, OR 30:30.0 Bowerman AC M4
141 48 26 M40 Charlie Case, 42, Lake Oswego, OR 30:31.3 Bowerman AC M4
111 51 27 M40 Kevin Swaim, 40, Spokane, WA 30:40.6 Bloomsday RRC M4
503 53 28 M40 Kirk Madgic, 40, Ft Campbell, KY 30:56.1
106 56 29 M40 Tim Haugan, 41, Spokane, WA 31:21.6 Bloomsday RRC M4
379 57 30 M40 Robert Sharp, 41, Virginia Beach, VA 31:24.4 U.S. Navy M4
556 58 31 M40 Jay Sloane, 42, Everson, WA 31:25.8
110 61 32 M40 James Richman, 44, Spokane, WA 31:41.7 Bloomsday RRC M4
255 65 33 M40 John Hammer, 43, Boulder, CO 32:04.0 Running RepubBldrM4
257 73 34 M40 Mike Shaul, 44, Boulder, CO 32:55.6 Running RepubBldrM4
290 81 35 M40 David Harding, 44, Lake Oswego, OR 33:39.8 Team Red Lizard M4
293 87 36 M40 Mike Sanders, 42, Portland, OR 34:34.5 Team Red Lizard M4
Men 45-49
237 8 1 M45 Odis Sanders, 45, Eugene, OR 27:47.7 Oregon TC MastersM4
200 9 2 M45 David O'Keeffe, 46, Orchard Park, NY 27:49.5 GeneseeValHarriersM4
142 12 3 M45 Chuck Coats, 45, Forest Grove, OR 28:06.0 Bowerman AC M4
256 16 4 M45 Ken Masarie, 45, Longmont, CO 28:31.2 Running RepubBldrM4
238 20 5 M45 John Stolz, 49, Bend, OR 28:59.2 Oregon TC MastersM4
233 22 6 M45 Chris Clark, 45, Salem, OR 29:16.4 Oregon TC MastersM4
108 23 7 M45 Tim Moran, 45, Spokane, WA 29:20.1 Bloomsday RRC M4
305 24 8 M45 Dave Parsel, 49, Costa Mesa, CA 29:22.2 Team Runners HighM4
410 26 9 M45 Mac Allen, 47, Austin, TX 29:25.0
539 27 10 M45 Richard Punches, 46, Portland, OR 29:25.9
380 29 11 M45 Arno Sist, 46, Chula Vista, CA 29:44.3 U.S. Navy M4
148 33 12 M45 Eugenio Vidales, 45, Vancouver, WA 29:50.0 Bowerman AC M4
126 35 13 M45 Timothy Dolen, 48, Boulder, CO 29:51.5 Boulder Road RunrsM4
240 37 14 M45 Daniel Wojcik, 49, Eugene, OR 30:01.3 Oregon TC MastersM4
143 41 15 M45 Robert Conradt, 45, Portland, OR 30:21.6 Bowerman AC M4
147 42 16 M45 David Pearson, 48, Portland, OR 30:22.9 Bowerman AC M4
203 43 17 M45 Mark Rybinski, 49, Manlius, NY 30:24.2 GeneseeValHarriersM4
201 49 18 M45 Gary Radford, 48, Cicero, NY 30:33.4 GeneseeValHarriersM4
128 52 19 M45 Mark Mathieu, 47, Niwot, CO 30:49.6 Boulder Road RunrsM4
105 54 20 M45 Charles Gallagher, 45, Spokane, WA 31:11.7 Bloomsday RRC M4
129 55 21 M45 Michael Sandrock, 46, Boulder, CO 31:20.4 Boulder Road RunrsM4
430 60 22 M45 Michael Cassella-Blackb, 47, Port Townsend, WA 31:37.7
374 63 23 M45 Kurt Johnson, 46, Pensacola, FL 31:46.2 U.S. Navy M4
144 64 24 M45 Eddie Diaz, 49, Portland, OR 31:53.7 Bowerman AC M4
294 67 25 M45 Russell Schlager, 46, Tigard, OR 32:21.5 Team Red Lizard M4
107 69 26 M45 Craig McCarthy, 45, Spokane, WA 32:29.4 Bloomsday RRC M4
549 75 27 M45 David Schach, 47, Redmond, WA 33:10.4
194 76 28 M45 Charles Dooley, 48, Bellingham, WA 33:10.8 Fairhaven Runners
533 77 29 M45 Robert Peattie, 48, Corvallis, OR 33:11.3
475 78 30 M45 Jim Harding, 46, Issaquah, WA 33:18.6
608 79 31 M45 Matthew Neve, 47, Thousand Oaks, CA 33:21.1
407 83 32 M45 Scott Abrams, 48, Bend, OR 33:56.0
573 85 33 M45 John Traynor, 45, Bloomington, IL 34:12.4
292 88 34 M45 Quentin Phillips, 48, Vancouver, WA 34:43.2 Team Red Lizard M4
584 94 35 M45 Sam Walker, 46, El Paso, TX 36:16.9
429 107 36 M45 Walter Carter, 49, Prineville, OR 38:22.0
Men 50-54
89 14 1 M50 Rick Becker, 50, Selah, WA 28:21.1 3 Rivers Road RunrsM5
301 28 2 M50 Rich Burns, 50, Saugus, CA 29:38.3 Team Runners HighM4
99 30 3 M50 Thomas Cushman, 51, Chico, CA 29:45.0 Aggie Running Club
202 36 4 M50 James Robinson, 51, Rochester, NY 29:52.0 GeneseeValHarriersM4
432 46 5 M50 Dave Clingan, 50, Portland, OR 30:26.6
592 50 6 M50 Greg Wilson, 52, Chula Vista, CA 30:37.8
172 62 7 M50 Michael Allison, 53, Seattle, WA 31:45.0 Club Northwest
131 66 8 M50 James Christoph, 51, Boulder, CO 32:11.2 Boulder Road RunrsM5
199 68 9 M50 Brian Dodge, 51, Fulton, NY 32:26.5 GeneseeValHarriersM4
134 70 10 M50 Carl Mohr, 54, Boulder, CO 32:38.5 Boulder Road RunrsM5
92 71 11 M50 Mark Krueger, 51, Yakima, WA 32:49.2 3 Rivers Road RunrsM5
133 72 12 M50 Rich Holston, 52, Westminster, CO 32:53.2 Boulder Road RunrsM5
615 74 13 M50 Jim Price, 54, Redding, CA 33:08.6
136 80 14 M50 Scott Winston, 51, Boulder, CO 33:22.5 Boulder Road RunrsM5
606 82 15 M50 Doward Miller, 53, Woodland, WA 33:46.7
518 84 16 M50 William Mills, 52, Olympia, WA 34:03.1
90 89 17 M50 Dale Fuller, 51, Pasco, WA 35:07.4 3 Rivers Road RunrsM5
95 95 18 M50 Dana Ward, 54, Pasco, WA 36:18.2 3 Rivers Road RunrsM5
463 98 19 M50 Timothy Goodman, 54, Gresham, OR 36:39.9
296 103 20 M50 Richard Lovett, 51, Portland, OR 37:55.5 Team Red Lizard M5
297 105 21 M50 Kameron Mitchell, 54, Vancouver, WA 38:00.6 Team Red Lizard M5
299 106 22 M50 Keith Wolf, 54, Tigard, OR 38:09.9 Team Red Lizard M5
135 114 23 M50 Rocky Riviera, 50, Boulder, CO 40:05.9 Boulder Road RunrsM5
298 116 24 M50 Bill Westmoreland, 53, Portland, OR 41:27.3 Team Red Lizard M5
Men 55-59
132 59 1 M55 Dave Dooley, 57, Erie, CO 31:27.6 Boulder Road RunrsM5
500 86 2 M55 David Lowe, 57, Portland, OR 34:18.4
130 91 3 M55 Richard Castro, 57, Boulder, CO 35:34.6 Boulder Road RunrsM5
91 102 4 M55 Gordon Gray, 59, Pasco, WA 37:46.6 3 Rivers Road RunrsM5
469 115 5 M55 William Groesz, 57, Redmond, OR 40:11.6
94 118 6 M55 James Peterson, 59, Richland, WA 42:07.5 3 Rivers Road RunrsM5
Men 60-64
269 92 1 M60 Gale Pfueller, 62, Bellingham, WA 35:48.8 Snohomish TC A M6
613 93 2 M60 Gary Zimmerman, 63, Portland, OR 36:00.6 Boulder Road RunrsM4
543 96 3 M60 Gary Reddaway, 64, Oregon City, OR 36:24.1
93 97 4 M60 William Leahy, 62, Kennewick, WA 36:33.3 3 Rivers Road RunrsM5
456 99 5 M60 Michael Gandert, 63, Eagle Creek, OR 36:54.0
137 100 6 M60 Bruce Zimmerman, 60, West Linn, OR 37:27.4 Boulder Road RunrsM5
272 101 7 M60 Mike Donoghue, 62, Edmonds, WA 37:29.4 Snohomish TC B M6
295 104 8 M60 Joe Kregal, 60, Portland, OR 38:00.2 Team Red Lizard M5
268 108 9 M60 Dennis O'Hare, 64, Olympia, WA 38:27.6 Snohomish TC A M6
275 109 10 M60 Ronald Taylor, 61, Steilacoom, WA 38:34.9 Snohomish TC B M6
274 112 11 M60 Timothy Joslin, 64, Redondo, WA 39:21.0 Snohomish TC B M6
Men 65-59
253 90 1 M65 Thom Weddle, 66, Minneapolis, MN 35:09.5 Run N Fun
270 111 2 M65 David Pitkethly, 68, Bellevue, WA 38:48.1 Snohomish TC A M6
527 121 3 M65 Ken Ogden, 68, Salem, OR 45:03.9
Men 70-74
277 110 1 M70 Bill Iffrig, 70, Everett, WA 38:38.4 Snohomish TC M7
276 113 2 M70 Ben Grevstad, 70, Lake Forest Park, WA 39:27.3 Snohomish TC M7
278 117 3 M70 Bruce Katter, 70, Edmonds, WA 41:47.3 Snohomish TC M7
279 119 4 M70 Melvin Preedy, 71, Ravensdale, WA 42:27.2 Snohomish TC M7
241 122 5 M70 Jack Keener, 73, Portland, OR 46:18.2 Oregon TC MastersM7
Men 75-79
243 123 1 M75 William McChesney, 76, Eugene, OR 49:46.5 Oregon TC MastersM7
Men 80-84
242 120 1 M80 John Keston, 80, Mcminnville, OR 43:23.3 Oregon TC MastersM7
Team Scores
Men 40+
1. Team Runners High Score = 32
303 1 1 M40 Peter Magill, 43, South Pasadena, CA 26:54.7
302 2 2 M40 Andy DiConti, 42, Monrovia, CA 27:28.1
300 5 3 M40 Andrew Atkeson, 43, Los Angeles, CO 27:56.0
304 8 5 M40 David Olds, 43, Los Angeles, CA 28:11.6
305 16 7 M45 Dave Parsel, 49, Costa Mesa, CA 29:22.2
301 18 1 M50 Rich Burns, 50, Saugus, CA 29:38.3
Total Time = 2:19:52.4
2. Oregon TC Masters Score = 49
237 3 1 M45 Odis Sanders, 45, Eugene, OR 27:47.7
234 10 7 M40 Joseph Dudman, 40, Portland, OR 28:51.1
235 11 8 M40 Jeff Fielding, 44, Mcminnville, OR 28:54.5
238 12 4 M45 John Stolz, 49, Bend, OR 28:59.2
239 13 9 M40 Patrick Wagner, 43, Eugene, OR 29:05.1
233 14 5 M45 Chris Clark, 45, Salem, OR 29:16.4
240 24 10 M45 Daniel Wojcik, 49, Eugene, OR 30:01.3
Total Time = 2:23:37.4
3. GeneseeValHarriers Score = 102
200 4 2 M45 David O'Keeffe, 46, Orchard Park, NY 27:49.5
198 17 10 M40 Robert Bolton, 44, Richland, NY 29:23.9
202 23 2 M50 James Robinson, 51, Rochester, NY 29:52.0
203 27 13 M45 Mark Rybinski, 49, Manlius, NY 30:24.2
201 31 14 M45 Gary Radford, 48, Cicero, NY 30:33.4
199 40 3 M50 Brian Dodge, 51, Fulton, NY 32:26.5
Total Time = 2:28:02.9
4. Boulder Road Runrs Score = 105
125 6 4 M40 Andrew Ames, 42, Boulder, CO 28:02.0
127 9 6 M40 Peter Hegelbach, 40, Boulder, CO 28:26.9
126 22 9 M45 Timothy Dolen, 48, Boulder, CO 29:51.5
128 33 15 M45 Mark Mathieu, 47, Niwot, CO 30:49.6
129 35 17 M45 Michael Sandrock, 46, Boulder, CO 31:20.4
613 45 1 M60 Gary Zimmerman, 63, Portland, OR 36:00.6
Total Time = 2:28:30.2
5. Bowerman AC Score = 107
142 7 3 M45 Chuck Coats, 45, Forest Grove, OR 28:06.0
148 20 8 M45 Eugenio Vidales, 45, Vancouver, WA 29:50.0
143 25 11 M45 Robert Conradt, 45, Portland, OR 30:21.6
147 26 12 M45 David Pearson, 48, Portland, OR 30:22.9
146 29 14 M40 Kevin Paulk, 44, Portland, OR 30:30.0
141 30 15 M40 Charlie Case, 42, Lake Oswego, OR 30:31.3
144 38 18 M45 Eddie Diaz, 49, Portland, OR 31:53.7
Total Time = 2:29:10.4
6. Bloomsday RRC Score = 121
108 15 6 M45 Tim Moran, 45, Spokane, WA 29:20.1
103 19 11 M40 Mark Brady, 42, Spokane, WA 29:46.7
104 21 12 M40 Irvin Daratha, 41, Spokane, WA 29:51.0
111 32 16 M40 Kevin Swaim, 40, Spokane, WA 30:40.6
105 34 16 M45 Charles Gallagher, 45, Spokane, WA 31:11.7
106 36 17 M40 Tim Haugan, 41, Spokane, WA 31:21.6
110 37 18 M40 James Richman, 44, Spokane, WA 31:41.7
107 41 20 M45 Craig McCarthy, 45, Spokane, WA 32:29.4
Total Time = 2:30:49.9
7. Team Red Lizard Score = 196
291 28 13 M40 David Hatfield, 40, Portland, OR 30:26.0
294 39 19 M45 Russell Schlager, 46, Tigard, OR 32:21.5
290 42 19 M40 David Harding, 44, Lake Oswego, OR 33:39.8
293 43 20 M40 Mike Sanders, 42, Portland, OR 34:34.5
292 44 21 M45 Quentin Phillips, 48, Vancouver, WA 34:43.2
Total Time = 2:45:44.8
Men 50+
1. Boulder Road Runrs Score = 22
132 2 1 M55 Dave Dooley, 57, Erie, CO 31:27.6
131 3 2 M50 James Christoph, 51, Boulder, CO 32:11.2
134 4 3 M50 Carl Mohr, 54, Boulder, CO 32:38.5
133 6 5 M50 Rich Holston, 52, Westminster, CO 32:53.2
136 7 6 M50 Scott Winston, 51, Boulder, CO 33:22.5
130 9 2 M55 Richard Castro, 57, Boulder, CO 35:34.6
137 12 2 M60 Bruce Zimmerman, 60, West Linn, OR 37:27.4
135 18 12 M50 Rocky Riviera, 50, Boulder, CO 40:05.9
Total Time = 2:42:32.8
2. 3 Rivers Road Runrs Score = 35
89 1 1 M50 Rick Becker, 50, Selah, WA 28:21.1
92 5 4 M50 Mark Krueger, 51, Yakima, WA 32:49.2
90 8 7 M50 Dale Fuller, 51, Pasco, WA 35:07.4
95 10 8 M50 Dana Ward, 54, Pasco, WA 36:18.2
93 11 1 M60 William Leahy, 62, Kennewick, WA 36:33.3
91 13 3 M55 Gordon Gray, 59, Pasco, WA 37:46.6
94 20 4 M55 James Peterson, 59, Richland, WA 42:07.5
Total Time = 2:49:09.0
3. Team Red Lizard Score = 81
296 14 9 M50 Richard Lovett, 51, Portland, OR 37:55.5
295 15 3 M60 Joe Kregal, 60, Portland, OR 38:00.2
297 16 10 M50 Kameron Mitchell, 54, Vancouver, WA 38:00.6
299 17 11 M50 Keith Wolf, 54, Tigard, OR 38:09.9
298 19 13 M50 Bill Westmoreland, 53, Portland, OR 41:27.3
Total Time = 3:13:33.2
Men 60+
1. Snohomish TC A Score = 9
269 1 1 M60 Gale Pfueller, 62, Bellingham, WA 35:48.8
268 3 3 M60 Dennis O'Hare, 64, Olympia, WA 38:27.6
270 5 1 M65 David Pitkethly, 68, Bellevue, WA 38:48.1
Total Time = 1:53:04.3
2. Snohomish TC B Score = 12
272 2 2 M60 Mike Donoghue, 62, Edmonds, WA 37:29.4
275 4 4 M60 Ronald Taylor, 61, Steilacoom, WA 38:34.9
274 6 5 M60 Timothy Joslin, 64, Redondo, WA 39:21.0
Total Time = 1:55:25.2
Men 70+
1. Snohomish TC Score = 6
277 1 1 M70 Bill Iffrig, 70, Everett, WA 38:38.4
276 2 2 M70 Ben Grevstad, 70, Lake Forest Park, WA 39:27.3
278 3 3 M70 Bruce Katter, 70, Edmonds, WA 41:47.3
279 4 4 M70 Melvin Preedy, 71, Ravensdale, WA 42:27.2
Total Time = 1:59:53.0
2. Oregon TC Masters Score = 18
242 5 1 M80 John Keston, 80, Mcminnville, OR 43:23.3
241 6 5 M70 Jack Keener, 73, Portland, OR 46:18.2
243 7 1 M75 William McChesney, 76, Eugene, OR 49:46.5
Total Time = 2:19:27.9
Results - Masters Women's 8 km
Results: by age division | age-graded
DIV
ID# PLACE PLACE FINISHER TIME AFFILIATION
Women 40-44
435 2 1 W40 Katie Courtwright, 40, Santa Fe, NM 32:02
150 3 2 W40 Helene Hutchinson, 40, Portland, OR 33:18 Bowerman AC W4
259 7 3 W40 Karen Murphy, 44, Lakewood, CO 34:50 Running RepubBldrW4
258 8 4 W40 Lorie Moreno-Roch, 40, Lafayette, CO 34:53 Running RepubBldrW4
571 9 5 W40 Wanda Toro Scheib, 42, Lenexa, KS 35:15
153 11 6 W40 Shauna Winder, 43, Portland, OR 35:40 Bowerman AC W4
152 14 7 W40 Becky Redding, 41, Beaverton, OR 37:21 Bowerman AC W4
Women 45-49
414 1 1 W45 Carmen Ayala-Troncoso, 45, Austin, TX 30:13
173 4 2 W45 Kelly Kruell, 45, Portland, OR 33:48 Club Northwest
149 5 3 W45 Denise Foote, 45, Aloha, OR 34:13 Bowerman AC W4
151 6 4 W45 Audrey O'Brien, 45, Portland, OR 34:40 Bowerman AC W4
169 13 5 W45 Emily Macdonald, 45, Chicago, IL 36:51 ChicagoLakefrontTCW4
260 15 6 W45 Suzanne Sarto, 45, Niwot, CO 38:23 Running RepubBldrW4
170 19 7 W45 Kitty Monaghan, 48, Oak Park, IL 44:14 ChicagoLakefrontTCW4
Women 50-54
155 12 1 W50 Laura Caldwell, 52, Lake Oswego, OR 36:40 Bowerman AC W5
123 21 2 W50 Lorraine Green, 52, Lafayette, CO 50:05 Boulder Road Runners
171 22 3 W50 Judith Neafsey, 54, Chicago, IL 52:20 ChicagoLakefrontTCW4
Women 55-59
468 10 1 W55 Jeanette Groesz, 55, Redmond, OR 35:34
154 16 2 W55 Lauren Binder, 57, Portland, OR 39:29 Bowerman AC W5
280 17 3 W55 Phyllis Nelson, 57, Edmonds, WA 41:47 Snohomish Track Club
156 18 4 W55 Janet Jordan, 56, Portland, OR 41:56 Bowerman AC W5
561 20 5 W55 Barbara Spannaus, 57, Excelsior, MN 47:27
Women 60-64
(no competitors)
Women 65-59
232 24 1 W65 Jane Dods, 69, Springfield, OR 56:13 Oregon TC Masters
Women 70-74
502 23 1 W70 Suzi MacLeod, 71, Bend, OR 52:45
Women 75-79
102 25 1 W75 Ruth Anderson, 75, Eugene, OR 1:10:52 Bay Area Ultra Runner
Team Scores
Women 40+
1. Bowerman AC Score = 6
150 1 1 W40 Helene Hutchinson, 40, Portland, OR 33:18
149 2 1 W45 Denise Foote, 45, Aloha, OR 34:13
151 3 2 W45 Audrey O'Brien, 45, Portland, OR 34:40
153 6 4 W40 Shauna Winder, 43, Portland, OR 35:40
152 8 5 W40 Becky Redding, 41, Beaverton, OR 37:21
Total Time = 1:42:10
2. Running RepubBldr Score = 18
259 4 2 W40 Karen Murphy, 44, Lakewood, CO 34:50
258 5 3 W40 Lorie Moreno-Roch, 40, Lafayette, CO 34:53
260 9 4 W45 Suzanne Sarto, 45, Niwot, CO 38:23
Total Time = 1:48:05
3. ChicagoLakefrontTC Score = 28
169 7 3 W45 Emily Macdonald, 45, Chicago, IL 36:51
170 10 5 W45 Kitty Monaghan, 48, Oak Park, IL 44:14
171 11 1 W50 Judith Neafsey, 54, Chicago, IL 52:20
Total Time = 2:13:24
Women 50+
1. Bowerman AC Score = 6
155 1 1 W50 Laura Caldwell, 52, Lake Oswego, OR 36:40
154 2 1 W55 Lauren Binder, 57, Portland, OR 39:29
156 3 2 W55 Janet Jordan, 56, Portland, OR 41:56
Total Time = 1:58:04
Results - Junior Men's 8 km
TEAM
ID# PLACE SCORE FINISHER TIME AFFILIATION
50 1 Galen Rupp, 18, Portland, OR 25:13.9
446 2 Stuart Eagon, 18, Madison, WI 25:22.0
441 3 Hakon DeVries, 18, Stanford, CA 25:27.7
494 4 Christopher Landry, 18, Falls Church, VA 25:33.2
519 5 Jeremy Mineau, 19, Seattle, WA 25:40.0
230 6 Ryan Vail, 18, Gresham, OR 25:42.2 Oklahoma State
174 7 Bradley Harkrader, 18, Boulder, CO 25:46.6 Univ of Colorado
520 8 Dave Mock, 18, Johnstown, PA 25:59.8
555 9 Stephan Shay, 19, East Jordan, MI 26:03.7
512 10 Timothy McLeod, 18, Tucson, AZ 26:06.0
176 11 Christopher Pannone, 18, Whitehouse Statio, NJ 26:07.8 Univ of Colorado
517 12 Alexander Miletich, 18, Tallahassee, FL 26:14.0
476 13 Jon Harding, 18, Seattle, WA 26:17.2
553 14 Drew Shackleton, 19, Belmont, CA 26:18.5
535 15 Joshua Perrin, 19, Hillsdale, MI 26:21.6
570 16 Jonathon Thomas, 18, Des Moines, IA 26:24.0
49 17 Brandon Bethke, 18, Lake Forest, CA 26:29.6
593 18 James Wilson, 18, Seattle, WA 26:33.9
457 19 Evan Garber, 18, New Rochelle, NY 26:37.8
578 20 Kiel Uhl, 17, Prole, IA 26:38.5
554 21 Kyle Shackleton, 19, Belmont, CA 26:40.3
522 22 Adam Moitoso, 19, Warwick, RI 26:46.0
479 23 Jeffrey Helmer, 17, Snohomish, WA 26:47.4
419 24 Scott Bauhs, 18, Danville, CA 26:49.0
537 25 Chase Pizzonia, 18, Medfield, MA 26:50.2
586 26 Scott Wall, 19, Portland, OR 26:56.0
568 27 Isaac Stoutenburgh, 16, Central Point, OR 26:58.9
205 28 Daniel Nunn, 18, Washington, DC 27:04.4 Georgetown University
521 29 Christopher Mocko, 18, McLean, VA 27:08.0
482 30 Nate Huerta, 17, Prunedale, CA 27:10.4
531 31 Stuart Patterson, 17, Hesperia, CA 27:12.6
453 32 Richard Furseth, 18, Stillwater, MN 27:16.7
524 33 Neal Naughton, 19, Walled Lake, MI 27:17.8
540 34 Edward Quinn, 18, University Park, PA 27:29.5
497 35 Colin Longmuir, 18, Woodinville, WA 27:31.0
206 36 Shane Young, 18, Reston, VA 27:52.6 Georgetown University
100 37 Austin Fritzke, 16, Weed, CA 28:00.7 Aggie Running Club
478 38 Darin Hasley, 16, Boulder, CO 28:06.5
437 39 Alex Crabill, 16, Lakewood, WA 28:08.3
417 40 Chris Baker, 18, East Lansing, MI 28:09.6
499 41 Gary Lorance, 16, Selah, WA 28:12.1
481 42 Karch Hickman, 18, Longmont, CO 28:15.5
204 43 Scott Bastek, 18, Saddle River, NJ 28:16.7 Georgetown University
387 44 1 Philbert Brown, 15, Gamerco, NM 28:17.0 Wings of America/ECF
395 45 2 Tommy Jo Strange Owl, 18, Santa Fe, NM 28:17.6 Wings of America/ECF
458 46 Mikias Gelagle, 16, Washington, DC 28:33.8
523 47 David Morgan, 18, Ashland, OR 28:34.2
585 48 Wesley Walker, 16, El Paso, TX 28:35.4
396 49 3 Donovan Tsinnijinnie, 17, Santa Fe, NM 28:58.4 Wings of America/ECF
391 50 4 Kempton Jackson, 18, Gallup, NM 29:04.3 Wings of America/ECF
397 51 5 Derrick Williams, 18, Santa Fe, NM 29:05.7 Wings of America/ECF
591 52 Ryan Wilbur, 18, Columbus, OH 29:23.0
411 53 Daniel Alvarez, 17, Newberg, OR 29:28.8
393 54 6 Nathan Lee, 17, Santa Fe, NM 29:55.8 Wings of America/ECF
406 55 Andrew Abdella, 18, Elbert, CO 30:27.7
530 56 Alexander Patananan, 17, Palmdale, CA 30:29.8
559 57 Alex Smyth, 17, Sequim, WA 30:31.0
442 58 Shane Dinius, 15, Sequim, WA 35:22.7
Team Scores
1. Wings of America/ECF Score = 10
387 1 Philbert Brown, 15, Gamerco, NM 28:17.0
395 2 Tommy Jo Strange Owl, 18, Santa Fe, NM 28:17.6
396 3 Donovan Tsinnijinnie, 17, Santa Fe, NM 28:58.4
391 4 Kempton Jackson, 18, Gallup, NM 29:04.3
397 5 Derrick Williams, 18, Santa Fe, NM 29:05.7
393 6 Nathan Lee, 17, Santa Fe, NM 29:55.8
Total Time = 1:54:37.1
Results - Junior Women's 6 km
TEAM
ID# PLACE SCORE FINISHER TIME AFFILIATION
177 1 Elizabeth Pasciuto, 18, Boulder, CO 21:50.1 Univ of Colorado
178 2 1 Erin Bedell, 17, Plano, TX 22:03.9 Dallas Metroplex STC
41 3 Jennifer Barringer, 18, Oviedo, FL 22:05.1
286 4 Lindsay Flacks, 18, Calabasas, CA 22:05.4 Stanford University
48 5 Caitlin Chock, 19, Portland, OR 22:06.0
218 6 Lindsey Scherf, 18, Scarsdale, NY 22:08.1 Harvard University
228 7 Christina Fiduccia, 18, Barrington, IL 22:19.2 North Carolina State
477 8 Emily Harrison, 18, Front Royal, VA 22:27.0
44 9 Heidi Magill, 18, Orem, UT 22:29.4 Brigham Young U
47 10 Bria Wetsch, 16, Chaska, MN 22:32.7
42 11 Zoe Nelson, 17, Kalispell, MT 22:34.1
577 12 Tori Tyler, 17, Los Altos, CA 22:40.2
46 13 Frances Koons, 18, Allentown, PA 22:58.7 Villanova University
490 14 Allison Kreutzer, 18, Lilburn, GA 23:08.2
547 15 Monika Rothenburger, 18, Dana Point, CA 23:13.3
438 16 Elizabeth Cufari, 18, Pittsford, NY 23:23.2
45 17 Angelina Blackmon, 18, Rock Hill, SC 23:26.0 North Carolina State
545 18 Claire Rethmeier, 18, Escondido, CA 23:29.4
487 19 Danielle Jordan, 18, Medford, OR 23:32.8 Liberty University
464 20 Marie Grabinski, 18, Evanston, IL 23:43.1
536 21 Crystal Pitney, 14, Fairbanks, AK 23:48.5
413 22 Olga Aulet-Leon, 18, Rancho Palos Verd, CA 23:57.4
167 23 2 Yasmine White, 15, Arcata, CA 24:03.6 Buffalo Chips RC A
180 24 3 Kinsey Farren, 16, Dallas, TX 24:04.3 Dallas Metroplex STC
491 25 Lynn Kubeja, 18, Mendon, NY 24:06.5
182 26 4 Morgan Kuykendall, 16, Canyon, TX 24:15.1 Dallas Metroplex STC
168 27 Sarah Kemple, 18, Indianapolis, IN 24:25.8 Butler University
184 28 Tia Ferguson, 19, Kula, HI 24:28.7 Duke University
160 29 5 Alexandra Kosinski, 15, El Dorado Hills, CA 24:37.1 Buffalo Chips RC A
162 30 6 Cecily Lemmon, 16, Vacaville, CA 24:44.6 Bufflao Chips RC B
181 31 7 Christina Henderson, 17, Coppell, TX 24:48.5 Dallas Metroplex STC
336 32 Erin Gray, 17, Eugene, OR 24:53.2 Track City Track Club
544 33 Jennifer Redman, 16, Washington, DC 24:55.6
158 34 8 Danielle Domenichelli, 17, El Dorado Hills, CA 24:56.7 Buffalo Chips RC A
183 35 9 Carlene Mayfield, 16, Grapevine, TX 24:58.9 Dallas Metroplex STC
528 36 Stephanie Paine, 18, Arvada, CO 24:59.8
595 37 Lauren Zaludek, 16, Eugene, OR 25:04.6
538 38 McKayla Plank, 17, Los Gatos, CA 25:07.2
484 39 Kaitlin Hurley, 18, Portland, OR 25:12.1
161 40 10 Jacqueline Lee, 17, Granite Bay, CA 25:13.7 Bufflao Chips RC B
471 41 Anna Hacker, 18, McFarland, WI 25:22.7
159 42 11 Katie Fritzke, 15, Weed, CA 25:32.2 Buffalo Chips RC A
392 43 12 Katrina Lee, 16, Santa Fe, NM 25:36.0 Wings of America/ECF
163 44 13 Kaylin Pennington, 17, Benicia, CA 25:43.0 Buffalo Chips RC A
386 45 14 Rachelle Billie, 16, Shiprock, NM 25:56.3 Wings of America/ECF
165 46 15 Natalie Sojka, 14, Mount Shasta, CA 26:00.0 Bufflao Chips RC B
388 47 16 Terra Brown, 16, Smith Lake, NM 26:30.1 Wings of America/ECF
394 48 17 Alex Lewis, 15, Santa Fe, NM 26:37.4 Wings of America/ECF
389 49 18 Phoebe Garcia, 18, Parshall, ND 26:48.2 Wings of America/ECF
390 50 19 Jessica Hale, 18, Rehoboth, NM 27:17.3 Wings of America/ECF
164 51 20 Danielle Robberson, 17, Yreka, CA 27:28.3 Bufflao Chips RC B
466 52 Jaymi Grant, 17, Pendleton, OR 27:56.1
Team Scores
1. Dallas Metroplex STC Score = 15
178 1 Erin Bedell, 17, Plano, TX 22:03.9
180 3 Kinsey Farren, 16, Dallas, TX 24:04.3
182 4 Morgan Kuykendall, 16, Canyon, TX 24:15.1
181 7 Christina Henderson, 17, Coppell, TX 24:48.5
183 9 Carlene Mayfield, 16, Grapevine, TX 24:58.9
Total Time = 1:35:11.7
2. Buffalo Chips RC A Score = 26
167 2 Yasmine White, 15, Arcata, CA 24:03.6
160 5 Alexandra Kosinski, 15, El Dorado Hills, CA 24:37.1
158 8 Danielle Domenichelli, 17, El Dorado Hills, CA 24:56.7
159 11 Katie Fritzke, 15, Weed, CA 25:32.2
163 13 Kaylin Pennington, 17, Benicia, CA 25:43.0
Total Time = 1:39:09.5
3. Bufflao Chips RC B Score = 51
162 6 Cecily Lemmon, 16, Vacaville, CA 24:44.6
161 10 Jacqueline Lee, 17, Granite Bay, CA 25:13.7
165 15 Natalie Sojka, 14, Mount Shasta, CA 26:00.0
164 20 Danielle Robberson, 17, Yreka, CA 27:28.3
Total Time = 1:43:26.5
4. Wings of America/ECF Score = 59
392 12 Katrina Lee, 16, Santa Fe, NM 25:36.0
386 14 Rachelle Billie, 16, Shiprock, NM 25:56.3
388 16 Terra Brown, 16, Smith Lake, NM 26:30.1
394 17 Alex Lewis, 15, Santa Fe, NM 26:37.4
389 18 Phoebe Garcia, 18, Parshall, ND 26:48.2
390 19 Jessica Hale, 18, Rehoboth, NM 27:17.3
Total Time = 1:44:39.6
Results - Community 4 km
Community 4 km Run CC
=========================================================================================
Comp# Name Team Time Points
=========================================================================================
1 109 Julian, Robert Ashland, OR 13:25.00
2 160 Hodin, Lee Hansville, WA 13:35.40
3 172 Loftus, Justin Ashland, OR 13:41.00
4 156 Bloom, Jeremy Bend, OR 13:43.50
5 96 Bryan, Lucas Coeur D'Alene, ID 14:13.70
6 92 Asch, Elias Walla Walla, WA 14:17.00
7 133 Woods, Brian Walla Walla, WA 14:19.30
8 107 Jordan, David Medford, OR 14:21.80
9 149 Johnstone, Josiah McMinnville, OR 14:25.80
10 114 McChesney, Jesse Vancouver, WA 14:26.20
11 99 Cotton, Nic Coeur D'Alene, ID 14:29.80
12 126 Taylor, Justin Post Falls, ID 14:33.40
13 97 Cade, Pat Walla Walla, WA 14:34.80
14 120 Roberts, Darrell Durango, CO 14:37.20
15 159 Moritz, Tom Portland, OR 14:39.00
16 150 Mason, Miles Seattle, WA 14:39.70
17 184 Mathabane, Nathan Portland, OR 14:40.70
18 111 Kopet, Adam Portland, OR 14:42.10
19 146 Hararzo, Michael Beaverton, OR 14:45.50
20 135 Jones, Alex Unattached 14:47.20
21 102 Glasson, Robert Coeur D'Alene, ID 14:47.90
22 113 Livingston, Colin Coeur d'Alene, ID 14:48.80
23 100 Crislip, Ryan Portland, OR 14:50.10
24 163 Kerr-Daly, Eamonn Eugene, OR 14:51.40
25 141 Weldon, Shane Vancouver, WA 14:54.60
26 162 Lameron, Will Poulsbo, WA 14:59.50
27 142 Kinnvnen, Joel Vancouver, WA 15:00.70
28 175 Banuelos, Fidel Beaverton, OR 15:17.30
29 178 Megowan, Noah Lake Oswego, OR 15:19.50
30 91 Arguello, Austin Beaverton, OR 15:21.40
31 127 Van Meter, Kevin Portland, OR 15:28.20
32 151 Ney, Jim Portland, OR 15:29.00
33 164 Clark, Lance Priest River, ID 15:33.00
34 174 Bryson, Sean Washougal, WA 15:45.00
35 106 Jones, Desmond Vancouver, WA 16:05.00
36 180 Keller, Micah Vancouver, WA 16:18.00
37 108 Jordan, Drew Medford, OR 16:20.00
38 137 Barker-McCurry, Andrija Unattached 16:22.00
39 157 Nelson, Tim Vancouver, WA 16:37.00
40 132 Williams, Evelyn Salem, OR 16:46.00
41 122 Satterfield, Jim Portland, OR 16:48.00
42 153 McDermot, Brent Estacada, OR 16:49.00
43 158 Yeo, Ilgwan Beaverton, OR 16:58.00
44 179 Picho, Juan Vancouver, WA 17:05.00
45 118 Moncrief, Shirlon Vancouver, WA 17:06.00
46 173 Kessler, Scott Portland, OR 17:08.00
47 167 Carneiro, Dave Astoria, OR 17:09.00
48 148 Weaver, Russell McMinnville, OR 17:11.00
49 152 Ney, Hayley Portland, OR 17:16.00
50 138 Johnson, Crystal Vancouver, WA 17:17.00
51 165 Hamdan, Justin Priest River, ID 17:20.00
52 169 Payment, Whitney Priest River, ID 17:32.00
53 94 Barrett, Miles Walla Walla, WA 17:52.00
54 161 Swenson, John Duvall, WA 18:17.00
55 155 Valentine, James Vancouver, WA 18:24.00
56 186 Kremanovle, Nemanja Hillsboro, OR 18:26.00
57 128 Vesey, Robin Portland, OR 18:32.00
58 171 Oja, Mick Battleground, WA 18:33.00
59 98 Cook, Robert Vancouver, WA 18:40.00
60 166 Kearns, Alexa Portland, OR 18:43.00
61 101 Eggleston, Kent Coeur D'Alene, ID 18:48.00
62 131 Wiebe, Sandi Vancouver, WA 18:57.00
63 119 Price, Katelyn Tigard, OR 19:09.00
64 140 Meler, Holly Vancouver, WA 19:32.00
65 170 Hughes, Ron Vancouver, WA 19:38.00
66 143 Faddis, Randy Milwaukie, OR 19:56.00
67 130 Viles, Mike Vancouver, WA 20:11.00
68 182 Woodard, Hayden Woodland, WA 20:23.00
69 177 Rice, Paige Portland, OR 20:26.00
70 176 Rice, Craig Portland, OR 20:27.00
71 183 Mathabane, Gail Portland, OR 20:32.00
72 104 Hozack, Robert Vancouver, WA 20:36.00
73 125 Taylor, BB Washougal, WA 20:45.00
74 124 Springer, Scott Gig Harbor, WA 20:46.00
75 185 Hutchason, Holly Portland, OR 20:59.00
76 147 Weaver, Dylan McMinnville, OR 21:04.00
77 93 Baranow, Michael Portland, OR 21:18.00
78 145 Cargin, Lindsay Vancouver, WA 21:41.00
79 129 Viles, Carolyn Vancouver, WA 22:12.00
80 112 Lantz, Lisa Edgewood, WA 22:57.00
81 134 Wright, Gary Bremerton, WA 23:52.00
82 139 Heinonen, Janet Eugene, OR 24:30.00
83 105 Johnson, Megan Vancouver, WA 25:06.00
84 123 Smith, Jimmy Bremerton, WA 27:38.00
85 117 McClement, Megan Vancouver, WA 27:47.00
86 168 Carneiro, Joan Oregon City, OR 27:52.00
87 154 Barrett, Geoffrey Vancouver, WA 28:52.00
88 95 Bartley, Helen Vancouver, WA 28:53.00
89 110 Kalmon, Amy Camas, WA 28:54.00
90 116 McClement, Kara Vancouver, WA 32:00.00
91 115 McClement, Bob Vancouver, WA 32:00.00
Like·Comment·Share·E-mail·18377 views
History for USATF Cross Country Championships
Show 20 more
|